مقالات

روانشناسی نور

روانشناسی نور

یکی از جنبه‌های مهمی که در طراحی روشنایی و نورپردازی در محیط‌های داخلی و فضاهای بیرونی بایستی مورد توجه قرار گیرد، توجه به روانشناسی نور است. روانشناسی نور و به ویژه انتخاب رنگ نور مناسب در محیط‌هایی که افراد در حین گذراندن ساعت‌های استراحت در منزل یا قبل از خوابیدن ‌در آن محیط حضور دارند، باید مورد توجه طراحان روشنایی و نورپردازی قرار گیرد. پس اگر مایلید از این مقوله مهم مطلع شود ما را همراهی کنید.

مفهوم روانشناسی نور

امروزه اثبات گردیده است که رنگ نور محیط بر ذهن انسان‌ها تاثیرگذار است. رنگ های نور مختلف و شدت روشنایی های مختلف در یک فضا رفتارها و احساسات متفاوتی را در انسان بر می انگیزند. به همین ترتیب وقتی در یک فضای باز قدم می زنیم، رنگ نور و کیفیت نورپردازی آن می تواند بر ادراک ما از محیط اثر قابل ملاحظه‌ای بگذارد. همچنین احساساتی مانند آرامش، هیجان زدگی، خوشحالی، شادی، خستگی، استرس و … را در ذهن ما القا کند.

نورپردازی فضای مطالعه

هنگام مطالعه کتاب در شب نیاز به یک نور وسیع در تمام خانه نداریم، اما نور یک چراغ مطالعه نیز به علت درخشش بیش از حد، کمی دید ما را دچار مشکل می‌کند. در نتیجه یا ناچار به روشن گذاشتن لوسترها هستیم و یا مدت کوتاهی پس مطالعه در زیر چراغ مطالعه کلافه و خسته عطای کتاب را به لقایش می‌بخشیم.

نورپردازی فضای کار خانگی

هنگام کشیدن نقاشی، خطاطی و سایر کارهای هنری هم نیاز به نوری داریم که تمام جزئیات کار را برای ما به نمایش بگذارد و فقدان این نور موجب افزایش خطا و دلسردی شما از نتایج کار می‌شود. با این وصف وجود نور مناسب در هر زمان و مکان با کیفیت روحیات و شادی ما از انجام فعالیت‌های مختلف در ارتباط است.

نورپردازی موضعی در آشپزخانه

باید اعتراف کرد این شیوه در تمام نقاط خانه به‌طور یکسان مورد توجه قرار نمی‌گیرد. آنچه از نورپردازی موضعی بیشتر شناخته می‌شود نورهای به کار رفته در آشپزخانه یا سرویس بهداشتی است؛ اما این نورها چه تأثیری بر شادی انسان می‌گذارند؟! مطالعه، آشپزی، نوشتن، دوختن و انجام کارهای ظریف هنری از جمله فعالیت‌هایی هستند که به نور زیاد احتیاج دارند و وجود سایه، دید کافی برای انجام آنها را از ما می‌گیرد. به‌طور معمول نورپردازی موضعی تمرکز شما برای انجام کارهای مختلف را افزایش می‌دهد و در نتیجه احتمال بروز خطا به کمترین مقدار ممکن کاهش می‌یابد. همین امر در افزایش نشاط و سرعت عمل ما نقش به سزایی دارد. نورپردازی موضعی در اغلب اوقات در ترکیب با نور کلی استفاده می‌شود تا از درخشش و خیره‌کنندگی آن کاسته شود و در طولانی‌مدت موجب ضعف قوه بینایی نگردد. نورپردازی به کار رفته در زیر کابینت‌های بالایی، چراغ‌های نصب‌شده در بالای جزیره‌های آشپزخانه و نورهای کنار میز توالت همگی بخشی از نورپردازی موضعی در دکوراسیون داخلی به شمار می‌روند.

نورپردازی تأکیدی با هدف افزایش جلوه اشیا

نورپردازی تأکیدی بیشتر با هدف افزایش جلوه اشیا به کار می‌رود. در دکوراسیون داخلی چیزی به‌اندازه محو شدن اسباب و لوازم گران‌قیمت و دکوراتیو رنج‌آور نیست و نورپردازی تأکیدی راهی برای افزایش جلوه محیط و رضایت شما از دکوراسیون داخلی محسوب می‌شود. در این شیوه، نور چراغ‌ها به شکل متمرکز و کانونی بر بخش‌هایی که علاقه دارید تابیده می‌شود. از این روش بیشتر برای روشنایی قاب عکس‌ها، کارهای هنری و قفسه‌های کتاب استفاده می‌شود.

نورپردازی دکوراتیو

این شیوه از نورپردازی به مدل‌های خاصی خلاصه نمی‌شود. تقریباً هر نوری در محیط که توجه شما را به خود جلب می‌کند به شکلی دکوراتیو محسوب می‌شود؛ اما در این میان رنگ‌ها از اهمیت بالایی برخوردارند و بر شادی و آرامش ما تأثیرگذارند. در حالی که نورپردازی کلی و موضعی عمدتاً از ترکیب نورهای آفتابی و مهتابی شکل می‌گیرند در نورپردازی دکوراتیو به استفاده از رنگ‌های دیگر تأکید می‌شود. اگر به دنبال یک محیط آرامش‌بخش هستید باید به سراغ رنگ‌های سرد مانند آبی بروید. این رنگ‌ها معمولاً در دکوراسیون اتاق خواب با توجه به کاربری آن مورد استقبال قرار می‌گیرد. از سوی دیگر برای ایجاد هیجان و شادی بیشتر رنگ‌های گرم مانند نارنجی و قرمز توصیه می‌شود. هرچند استفاده زیاد از این رنگ‌ها موجب افزایش استرس و فشار خون می‌شود و با این وصف قابل پیش‌بینی است که نورپردازی دکوراتیو به شکل محدود و گزینه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نورپردازی خوابیدن

بدن انسان هنگام خواب هورمون ملاتونین ترشج میکند و مطالعات روانشناسی نور اثبات کرده که نور آبی ملایم ترشح این هورمون را تسهیل مینماید.

لوستر «مون» با داشتن کادری مجرب و دانش روز با آگاهی بخشیدن و تولید مقالات متعدد حوزه دانش روشنایی بر آن است تا محصولاتی با کیفیت و مقرون به صرفه را در فروشگاه اینترنتی با ثبت سفارش آسان بر اساس نیاز مشتریان ارائه نماید. برای آگاهی از موجودی محصولات به فروشگاه آنلاین لوستر «مون» مراجعه نمایید.lighting balls on the chandelier in the lamplight, light bulbs hanging from the ceiling, lamps on the dark background, selective focus, horizontalدیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *